کیفیت زندگی  را بهبود ببخش

منشور اخلاقی

منشور اخلاقی

اکنون که به خواست خداوند تبارک و تعالی دست همکاری به هم داده‏ ایم و برای نیل به مقصود در امر خطیری که در پیش گرفته شده کمک و معاضدت می‏نمایید، همواره بخاطر داشته باشید که هدفِ همگی یکی است و آن موفقیت در خدمت به خلق و تأمین معاش می‏باشد. زندگی و معیشت ابناء بشر بر نحوی که مشیت و تقدیر الهی مقدر کرده باشد، می‏گذرد و همه ما دیر یا زود این جهان را به دیگران خواهیم سپرد. خوشا به حال کسانی که در این دوران کوتاه عمر ضمن تلاش معاش، خدمتی را هم به هم نوع خود انجام میدهند. کوشش شما و ما در این موسسه برای تأمین این منظور است و نتیجه نهایی آن درمان بیماران و تسکین آلام دردمندان می ‏باشد. ما که از شما سالخورده ‏تر و تلخی و شیرینی روزگار را هم بیشتر چشیده ‏ایم راز موفقیت را در پیروی از مبانی و اصول زیر می‏دانیم:
اول، ایمان به ذات مقدس پروردگار قادر متعال که بی ‏مشیت او هیچ امری استوار نگردد.
دوم، احساس مسئولیت و صمیمیت و دلسوزی در کار است که با اعتماد به نفس و هوشیاری می ‏توان استعداد خدادادی را آشکار و همگان را به خود علاقه‏ مند نمود.
سوم، راستی و درستی و امانت در کار است. از زمانیکه انسان متمدن برای رسیدن به هدف مشترک بطور دسته‏ جمعی کار میکند، نظم و ترتیب و صحت عمل را شعار خود قرار داده و از هر عملی که موجب هدر رفتن کوشش دیگران باشد پرهیز نموده است و باید دانست که سهل انگاری در کار ممکن است زیانهای جبران ناپذیری به بار آورده و سلامت و احیاناً هستی دیگران را به خطر اندازد.
چهارم، پاکیزگی است. تصور نفرمایید توجه بدان از مظاهر تمدن نوین است بلکه بزرگان ما پیوسته آن را ستوده و پیروان خود را به طهارت جسم و روان راهنمایی نموده‏ اند و امروز که تمدن جدید سبب شده ‏است گروهی با هم دست به کار شوند، توجه به نظافت بیش از پیش ضرورت دارد، مخصوصاً در کار تولید که پایه و اساس آن بر پاکیزگی و بهداشت قرار دارد.
پنجم، مهربانی با زیردستان و احترام به کارفرمایان است. آنهایی که زیر نظر شما کار می‏کنند شخصیتی دارند، بگذارید استعداد و ابتکار خود را در پیشرفت کار آشکار کنند و آنانکه به شما دستور می ‏دهند تجربه‏ دارتر و کاردان‏ ترند. از دانش و تجربه آنان بهره ‏مند شوید.
ششم، رازداری در کار است. گرچه در این موسسه راز نهانی در بین نیست و آنچه انجام می شود در برابر بصیرت قرار گرفته است ولی چه بسا ممکن است اگر کوششی قبل از نیل به مقصود آشکار شود نتیجه مطلوب بدست نیامده و زحمات جمعی پایمال گردد.
کارگران و کارمندان عزیز؛ فرزندان من، کارگاهی که شما در آن کار می‏کنید مثل خانه شماست. بکوشید خانه خود را خوب نگهدارید و نظم و ترتیب را رعایت کنید و از مقررات اطاعت و آنچه را برای خود نمی پسندید بر دیگران روا ندارید.
اکنون که به امر خداوند یکتا در آغاز کار گام برمی‏دارید، سلامتی و سعادت و موفقیت شما و این دستگاه را از درگاه احدیت خواهانم.